300 Wrocławian z inicjatywą uchwałodawczą

Od listopada grupa wrocławian, która zbierze poparcie 300 mieszkańców będzie mogła wystąpić z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą do Przewodniczącego Rady Miejskiej. Radni jednogłośnie przyjęli dziś projekt Nowoczesnej, który ułatwi obywatelom partycypację społeczną. Nowością będzie możliwość uzasadniania projektu i udziału w dyskusji mieszkańców – autorów projektu.

– Przyjmujemy projekt proobywatelski, sięgający dużo dalej niż przewidziały regulacje ustawowe – argumentował Piotr Uhle, przewodniczący klubu Nowoczesnej. – Nie tylko znacząco obniżamy liczbę wymaganych podpisów, znosimy także wymóg podawania numerów PESEL – zapowiedział w trakcie sesji radny.

Projekt uchwały zawiera szereg proobywatelskich rozwiązań. Napisany prostym językiem dokument zawiera instrukcje niezbędne do dobrego przygotowania Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej Sprawdzanie projektu i podpisów ma być szybkie, a w przypadku negatywnej weryfikacji części podpisów wyznaczony będzie dodatkowy czas na dozbieranie i uzupełnienie braków.

To kolejne narzędzie niezbędne do realnego zbliżenia instytucji miejskich do mieszkańców. Musimy wierzyć wrocławianom. Chcemy zmieniać i zmieniamy miasto na lepsze. Bez udziału mieszkańców się to po prostu nie uda – zaznaczył Piotr Uhle w trakcie konferencji prasowej przed sesją.

Projekt uchwały zacznie obowiązywać wraz z nową kadencją Rady Rady Miejskiej Wrocławia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.